Daha İyi Filo Yönetimi Nasıl Yapılır?

Filonuzu daha iyi yönetmek ve iş gücünüzü optimize etmek için çözümler ve yeni yollar mı arıyorsunuz? Filo yönetimi yaparken her gün farklı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Sizleri anlıyoruz ve bu yazımızda daha iyi filo yönetimi yapmak için kullanabileceğiniz bir rehber hazırladık.
Filo Yönetimi Daha İyi Nasıl Yapılır

Daha İyi Filo Yönetimi için Tavsiyeler

Filonuzu daha iyi yönetmek ve iş gücünüzü optimize etmek için çözümler ve yeni yollar ararken bu sayfaya geldiniz. Filo yönetimi yaparken her gün farklı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Sizleri anlıyoruz ve bu yazımızda daha iyi filo yönetimi yapmak için kullanabileceğiniz bir rehber hazırladık.

Lojistikte ve filo yönetiminde en temel motivasyonlardan biri; verimliliği ve kârı sürekli iyileştirmektir. Bu yüzden Metrobi olarak, işletmenizde saha ekibinizi yönetirken kullanabileceğinizi düşündüğümüz, bir filoyu daha verimli ve daha kârlı yönetmenize yardımcı olacak bazı ipuçları paylaşıyoruz. Bu yöntemler filo sürücülerinizin daha güvenli, daha verimli ve daha üretken çalışabilmesi için gerekli olan yöntemlerdir. Bu tavsiyelerin uygulanması kuşkusuz, ister iki scooterdan oluşan küçük bir filonuz olsun, ister 200 kamyonluk büyük bir filonuz olsun, filo yönetiminizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

#1 İşletme masraflarınızı azaltın.

Filo sahibi şirketlerin masraflarına baktığımızda en büyük payları yakıt harcamalarının, araç bakımı harcamalarının ve filo sigorta giderlerinin oluşturduğunu görüyoruz. Bu bağlamda, araçlarınızın rotalarını ve yönlendirilmesini iyileştirmek, onlara gereksiz uzunluktaki yollar vermemek için yapılacak bir çift ince ayar ile yakıt maliyetlerinden tasarruf edebilir ve böylece filo sigorta ve araç bakım maliyetlerini azaltabilirsiniz.

Filonuzun yakıt verimliliğini artırmaya odaklanmak genel maliyeti düşürmek için atacağınız ilk adım olmalıdır. Çünkü yakıt verimliliğine yaptığınız yatırımın, diğer maliyet optimizasyonlarına kıyasla kısa bir süre içinde çok daha iyi sonuçlar verdiğini göreceksiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Rota Optimizasyonu ile Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Ayrıca sürücü davranışını analiz etmenize yardımcı olacak teknolojiye yatırım yapmak, size bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunu en pratik ve teknolojik olarak iyi bir filo yönetim yazılımı kullanmaya başlayarak yapabilirsiniz. Bu da zaman içinde giderlerinizin düşmeye, kârınızın artmasını sağlayacaktır.

Araçlarınızın aldığı mesafeyi ve kullanılan yakıtı analiz ederek, filonuzun kilometresini kontrol etmeye çalışın. Bu alanların her ikisini de ele alarak, doğru bir resim oluşturabilir ve filonuzun sahadaki verimsiz yönlerini belirleyebilirsiniz. Bu şekilde bir analiz sonucu sürücülerinize eğitim vermek gibi aksiyonlar alabilir, çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz.

#2 Araç Takip Özelliği Bulunan Bir Filo Takip Yazılımı Kullanın.

Tüm filo sürücülerinizin yerini bilmek, filo araç takibi yapmak, filonuzu daha verimli ve iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için GPS Filo Araç Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Etkili bir filo yönetimi için saha ekibinin tam olarak konumunu bilmek çok önemlidir. Bu sayede sürücülerin belirli bir lokasyonda ne kadar süre kaldıkları, hangi yöne gittikleri ve bir sonraki en yakın işe ne zaman gidebilecekleri hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Filo takip verilerinizi; filonuzun güvenliğini, uyumluluğunu ve genel verimliliğini artırmanıza yardımcı olabilecek bilgilere dönüştürmelisiniz.

Rota Optimizasyonu ile Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri

#3 Verileri Analiz Edin, Karar Alın.

Filonuzun performansına gelince, etkili bir filo yönetiminde net kararlar almak için somut verilere ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz. Telematik, taşıt tanıma sistemi ya da rota optimizasyon yazılımı gibi teknolojilerin kullanımı, hangi sürücülerin ve araçların politikalarınıza bağlı kaldığını, ne kadar yakıtın harcandığını, hangi tasarrufların yapılabileceğini görmenize yardımcı olabilir.  Somut verileri analiz ederek, bütün filonuzun verimliliğinde gelişmeler yapma fırsatı yaratabilirsiniz.

#4 Servis ve Bakım sürelerini iyi planlayın ve kaydedin.

Düzenli araç bakım denetimleri, araçların güvenli bir durumda kalmasına ve rota dışı yapılan yol süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Sevkiyatlara başlamadan önce günlük kontroller her zaman iş politikanızın önemli bir parçası olarak teşvik edilmelidir.

Araçlarınızın ne zaman bakım gerektirdiğini ve herhangi bir sorun ortaya çıkmadan önce, zamanında servise verileceğini bilmelisiniz. Bu size sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda para da kazandırır. Düzenli genel bakım ve servis işlemlerinin üstesinden gelmek, araçlarınızın güvenli ve verimli olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saha araçlarınızdan birinin, bakımı yapılsa sorun çıkarmayacak ancak bakımı yapılmadığı için bir anda yolda kalmayacağınızdan emin olmanızı sağlayacaktır.

rota-planlama-analiz-istatistik

#5 Filonuz için temiz ve güvenli araçlar seçin.

Çalışanlarınıza seçtiğiniz veya sunduğunuz araçların iyi güvenlik özellikleri ve minimum emisyonları sağladığından emin olun. Dikkatli bir seçim sayesinde, filonuzu yakıt tasarrufundan daha verimli hale getirirken, aynı zamanda çevreyi de korumaya yardımcı olabilirsiniz.

#6 Filonuzdaki sürücüleri teşvik edin.

Ödül ve takdir yoluyla pozitif sürüş alışkanlıklarını teşvik etmek, sürücü güvenliğini geliştirmeye ve davranış kalıplarını değiştirmeye yardımcı olabilir. Etkili bir filo yönetim yazılımı kullanmak, hız ve servis süresi ile ilgili sorunlar dahil olmak üzere sürücü davranışını izlemek için size yardımcı olabilir. Daha güvenli ve disiplinli sürüş teknikleri uygulayarak, yakıt maliyetlerini azaltabilir ve ideal olarak bir kaza olasılığını azaltabilirsiniz. Bu iş güvenliğine bir artı olarak, oldukça pahalı bakım ve onarım masraflarının önüne geçmiş olur. Ayrıca bu disiplinin doğurduğu düzgün ve prensipli iş, şüphesiz müşterilerinizi memnun edecektir.

Bu yazımızda filo yöneticileri için, daha iyi filo yönetimi yapmak için kullanabileceğiniz bazı tavsiyelerde bulunduk. Umuyoruz bu tavsiyelerle filonuz üzerinde daha etkili bir yönetim sağlayacak ve masraflarınızı azaltırken kârınızı artıracaksınız.

Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu yazılımı ile filo yönetimi ve araç takibi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Kısa bir süre içinde, bu konuda daha detaylı bilgilerin ve gerçek verilerin bulunduğu bir yazı yayınlayacağız.

Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bize sormak ve ekstra bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz ve şirketinizi büyütmek için bu tür ipuçlarını almak isterseniz mail listemize kaydolarak iki haftada bir gönderdiğimiz mailleri almaya başlayabilirsiniz. Mail listemize kaydolmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business