GPS Filo Araç Takip Sistemi
Nedir? Nasıl Çalışır?

GPS filo araç takip sistemi nedir? Bu yazımızda GPS araç takip sistemlerinin nasıl çalıştığını ele aldık. Filo sahibi şirketler ve araç sahipleri için son yıllarda oldukça popüler olan araç takip sistemi hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalıştık.
GPS ARAÇ TAKİP SİSTEMİ NEDİR?

GPS Araç Takip Sistemi Nedir?

Küresel konumlandırma sistemi (global positioning system – GPS) araç takip sistemleri, filo yöneticilerine, ebeveynlere ve araç sahiplerine araçlarını ve filolarını izlemelerini ve takip etmelerini sağlayan taşınabilir cihazlardır. Araçlar için gerçek zamanlı GPS araç takip sistemleri anlık hız ve konum verisi sağlayabilirken, daha ucuz seçenekler bu tür bilgileri daha sonra kullanmak üzere kaydeder. Bazı GPS araç takip sistemlerinde, bir sürücü hızlandığında ya da belirli bir alandan saptığında uyarı vermek üzere gerçek zamanlı alarmlar kurmak bile mümkündür.

gps araç takip navigasyon

GPS Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

GPS araç takip sistemi, bu amaç için özel olarak tasarlanmış bir araç takip cihazının yerini belirlemek için uydulardan oluşan bir ağ kullanır. Temel fikir, bir GPS izleyicinin, üç GPS uydularından uzaklığına göre fiziksel konumunu belirlemek için trilaterasyon adı verilen bir işlemi kullanmasıdır. Bu sistem akıllı telefonunuz veya araç içi navigasyon sisteminiz tarafından kullanılanla aynı teknolojidir.

GPS araç takip sistemi ve aracınızda bulunan navigasyon sistemi arasındaki fark, navigasyon sistemi konumunuzu ve varış noktanızı gösterirken; GPS araç takip sistemi sürüş alışkanlıklarınızın kaydını tutar veya takip edilen aracın konumunu gerçek zamanlı olarak gösterir.

Araç takip sistemi konumunuzu gösterebilmek için cep telefonunuzun arama yapmak veya internete bağlanmak için kullandığı teknolojiyi (GPRS) kullanır. Bu yüzden birçok GPS araç takip sistemi aylık abonelik ücreti gerektirir.

teslimat filosu

Araç Takip Sistemi ile
Filo Yönetimi Yapılabilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi GPS araç takip sistemi yalnızca aracın konum bilgisini ve aracı kullanan kişinin sürüş alışkanlarını takip edip izleyebileceğiniz bir sistemdir. Filo yönetimi ise çok daha detaylı bir sistemdir. GPS filo takibi, filo yönetiminin bir parçasıdır. Filo araç takibi her ne kadar önemli bir parçayı oluştursa da filo yönetimi için yeterli değildir. Çünkü filo yönetimi araçların sevk ve idaresini de içerir. Dolayısıyla lojistik şirketleri için filo yönetimi oldukça önemlidir.

Çok yakında filo yönetimi ve gps filo araç takibi ile ilgili daha detaylı bilgi içeren bir yazı yayınlayacağız.

Bu yazımızda gps araç takip sistemi nedir, araç takip sistemi nasıl çalışır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu Yazılımı ile hem araç takibi hem filo yönetimi yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bize sormak ve ekstra bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business