Slush 17’de Yatırımcıların Metrobi Hakkında Merak Ettikleri

Slush 17'de yatırımcılar Metrobi'ye neler sordu? Metrobi dinamik rota optimizasyonu hakkında yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtladık.
Slush 17’de Yatırımcıların Metrobi Hakkında Merak Ettikleri

Slush 17’de Yatırımcıların Metrobi Hakkında Merak Ettikleri

Geçen ay 29 Kasım – 30 Aralık tarihlerinde Helsinki, Finlandiya’da Metrobi olarak dünyanın en büyük start-up etkinliklerinden biri olan Slush 17’deydik. Daha önce Metrobi Slush 17 sunumumuzu ve etkinlikten notlarımızı, dün de CEO’muz Oğuzhan Uyar’ın jürilere özel yaptığı sunumu video ve konuşma metniyle birlikte sizlerle paylaşmıştık. Bugün de jürinin Metrobi hakkında merak ettiği soruların metnini yayınlıyoruz. İsterseniz videoyu da video ayarları bölümünden altyazıyı Türkçe seçerek altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

-Nerede kuruldunuz?
-İstanbul, Türkiye’deyiz.

-Peki. Siz de kendiniz söylediniz, tabii ki rekabet var, bu da demek oluyor ki uygulama burada çok önemli. Uygulamalarınız hakkında biraz sayı duymak isteriz ki sizin bu işi gerçekten iyi yaptığınızı anlayabilelim.
Tabii ki. İlgi konusuna gelecek olursak… Bu çözümü İlk günden itibaren müşteriler ile geliştirmeye başladık Bir e-ticaret şirketiyle birlikte çalışıyorduk. Bu çözümü geliştireli iki yıl oldu ve şu an yaklaşık 50 şirkete gittik. 10’da 8i ilk buluşmada hemen demo istedi ve şu an bizi şirketinde kullanmak isteyen bir özel şirket ve birlikte saha denemelerini yaptığımız bir kargo şirketi var.
Ayrıca e-ticaret şirketleri kullanıyor. Bu çözümü uygulamaya hazırlanan iki tane kurye şirketi var. Ayrıca 2 on-demand çalışan günlük gıda sevkiyatı yapan şirket var ve bunlar sadece iki üç ay içerisinde oldu.

-Türkiye’den farklı bir lojistik sisteme sahip olan ülkelerde bunu nasıl uygulayacaksınız?
Esas nokta şu aslında, Last-mile (son mil) denilen lojistiğin bu aşaması aslında dünyanın her yerinde aynı.
Burası en çok sıkıntının olduğu aşama. Bu aşama Amazon’un da aynı gün teslimatını yönettiği aşama.
Tırlar kargoyu alıyorlar ve dağıtıyorlar. Haritalar aynı şekilde her yerde. Bizim bir de mobil uygulamamız var. Bizim sistemimiz de her yerde çalışıyor. Salesforce ve diğer CRM araçlarına entegre edeceğiz. Yani biz ilk günden beri global bir çözüm olmayı hedefliyorduk.

-Şu an var olan dağıtım sistemlerine entegre olabiliyor musunuz? Yoksa dağıtım sistemlerinin yerini mi alıyorsunuz?
Evet, ERP ile entegre oluyoruz. Şu an teslimatın son noktası olan last-mile ile başladık. Hedefimiz ERP ve CRM ile entegre olabilmek çünkü planlama aslında burada başlıyor ve şu an Salesforce ile entegre olmak üzerine çalışıyoruz.

-Açıkçası ben daha çok sürücüler için soruyorum. Teslimat sistemi gibi bir sipariş yönetimi. Siz bunu mu sunuyorsunuz? Yoksa şu an var olan sistemlere entegre mi oluyorsunuz?
Açıkçası sürücü kısmını iki bölüme ayırabiliriz biri yoldayken, biri müşteriyle birlikteyken olmak üzere. Biz yol kısmıyla ilgileniyoruz. Google Maps yerine bizim navigasyonumuzu kullanacaklar. Yani müşteriye ulaştıklarında kendi sipariş ya servis yönetimi sistemlerini kullanabilirler. Biz onlara yol kısmında yardım ediyor olacağız.

-Doğru mu anlamışım? Eğer sürücüyseniz bir mobil cihazınız oluyor. Şunu şuradan şuraya götür şeklinde yeni talimatlar alıyorsunuz. Bir navigasyon oluyor mu yoksa siz zaten bunu mu sağlıyorsunuz?
Evet biz bu çözümü sağlıyoruz. Rotaları aldıktan sonra otomatik olarak planlama yapıyoruz ve bu süreci sürücü fark bile etmeden otomatik olarak veriyoruz. Ona yönleri gösteriyoruz ve değiştiriyoruz

-Anladım. Sürücü de uygulamada teslim ettim diyor.
Evet, teslim edince “teslim ettim” diyor.

-Birçok last-mile optimizasyon aracı var. Sizin rekabet avantajınız nedir?
Bizim yaptığımızın farkı şu aslında. O araçlar genellikle statik olarak çalışıyor. Yani sabah bir plan yapıyorlar ve her şeyin gün boyunca aynı şekilde gideceğini varsayıyorlar.

-Ama birçoğu da gerçek zamanlı çalışıyor, gerçek zamanlı optimizasyon.
Bildiğim kadarıyla buna dinamik deniyor. Ama onların bile zaman zaman komutla çalıştırılması gerekiyor. Bizim yaptığımız şey şu. Biz web ile mobil uygulamasını entegre ettik. Konumları alıyoruz. Bizim el ile yapılması gereken herhangi bir komuta ihtiyacımız yok. Diğer araçlarda komut gerekiyor.

Mobil uygulama ile sürücüye geç kaldığını bildiriyoruz.
Trafik olduğunda gösteriyoruz.
Ve sürekli bunu planlıyoruz.
Yani sürekli yeniden planlıyoruz.

Çok teşekkür ederiz Oğuzhan
Zamanımızın sonuna geldik

Metrobi Slush 17 Sunumu ve Etkinlikten Notlar

Youtube kanalımızı ziyaret ederek diğer videolarımıza da göz atabilirsiniz. Dilerseniz Slush 17’de yapılan diğer sunumları da izleyebilirsiniz. Metrobi ile ilgili merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bir şey varsa iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business