Aynı Gün Teslimat Yapan E-Ticaret Şirketleri için Rota Optimizasyonu

Aynı gün teslimat yapan e-ticaret şirketiniz için rota planlamasına mı ihtiyacınız var? İşte rota optimizasyonu ile işinizi büyütmeniz için yapmanız gerekenler!
Aynı Gün Teslimat Yapan E-Ticaret Şirketleri için Rota Optimizasyonu

Aynı Gün Teslimat Yapan E-Ticaret Şirketleri için Rota Optimizasyonu

Müşteri trendleri gitgide değişiyor. İnternetten alışverişin çok daha kolay ve yaygın bir hale geldiği günümüzde, e-ticaret şirketleri arasında yoğun bir rekabet var. Çoğu şirket satışlarını artırmak ve müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler satmaya çalışıyor. Ancak bunlar tek başına sektörde öne çıkabilmek için yeterli olmuyor. E-ticaret şirketleri teslimat aşamasının öneminin farkında olarak ücretsiz kargo imkanı sunuyor, ancak kargonun ücretsiz olmasının da öne çıkmak için yeterli olmadığını görüyoruz. Şirketlerin satış rakamları göz önüne alınırsa, bu rekabette öne çıkmak için aynı gün teslimat hizmeti vermek iyi bir yol gibi görünüyor.

Tabii ki, aynı gün teslimat hizmeti sunmak kolay değil. Doğru stratejinin, iyi bir ekibin ve en önemlisi doğru teknolojinin olması gerekiyor. Teknoloji olarak, aynı gün teslimat hizmeti sunmak isteyen e-ticaret işletmelerinin sahip olmaları gereken en büyük aracın dinamik olarak çalışan rota optimizasyon yazılımı olduğunu görüyoruz.

Dinamik rota planlama yazılımı, aynı gün teslimatta yer alan tüm aşamalarda yardımcı oluyor. Planlamadan dağıtıma, dağıtımdan yürütmeye kadar, rota planlama programı saha hizmeti yönetimi konusunda e-ticaret şirketlerinin endişe duyacakları birçok işlemi yapay zeka ile çözebiliyor.

Aynı gün teslimat yapan ya da yapmak isteyen şirketler için rota optimizasyonu yazılımı kullanmanın, verilen bu hizmeti nasıl geliştirebileceği hakkında paylaşmak istediğimiz bazı başlıklar var.

yapay-zeka

#1 Rota Planlamasını Kendini Geliştiren Yapay Zekaya Emanet Edin.

Yapay zeka şüphesiz son yılların trend konularından biri oldu. Birçok alanda insanların işini kolaylaştıran ve kendini geliştiren bir teknoloji. Örneğin, bazı otomobil üreticileri yapay zeka üzerine yoğunlaşıp trafikte yolculuğu daha verimli ve daha sorunsuz bir deneyim haline getirmeye çalışıyor.

Yapay zeka birçok teknolojide olduğu gibi rota planlamasında da kullanılıyor. Yapay zeka ile çalışan rota optimizasyon yazılımı rota planlamanızı dakikalar içinde optimum verimlilikle tamamlamanızı sağlıyor. Yapay zekanın rotanızı optimize etmesi için araçları ve adresleri rota planlama yazılımına girmek yeterli oluyor. Yazılım kısa sürede, istekler doğrultusunda en iyi şekilde optimize edilmiş güzergahlar sağlıyor. Bir fincan kahve yapmak için gereken sürede, planlama sorumlusunun yapamayacağı işlemleri yapay zeka ile çalışan rota optimizasyon programı yapabiliyor.

Üstelik hazırlanan güzergah; trafik ve kötü hava koşulları nedeniyle sürücüler yolda problem yaşasa dahi dinamik olarak hiçbir müdahale gerektirmeden kendini sürekli optimize ederek güncelliyor. E-ticaret siteleri bu yazılım sayesinde siparişlerini zamanında teslim edebiliyor. Bu şekilde, bir günde normalden çok daha fazla sipariş teslim edilebilir hale geliyor.

#2 Sürücülerinizi Daha Kolay İzleyin.

Güzergah planlayıcı yazılım kullanan e-ticaret siteleri, teslimat yapmakta olan araçlarını gerçek zamanlı olarak takip edebilir. Rota planlama yazılımı yoldaki sürücülerin anlık olarak izlenebileceği GPS araç takibi özelliği sağlıyor. Böylece, ekip liderleri sürücülerin konumlarını ve rotalarını daha kolay takip edebilir. Sürücüler rotaların dışına çıkarsa ya da herhangi bir problem yaşarlarsa, ekip lideri bu durumdan haberdar olacaktır. Bu yöntemle ekip lideri problemin tespitini en kısa sürede yapabilir ve sorunu çözmeye yönelik hareket edebilir.

kullanici-yonetimi

#3 Rotaları Gün İçinde Sürekli ve Dinamik Olarak Yeniden Optimize Edin.

Güzergah optimizasyonunu iyileştirmenize yardımcı olan rota planlama uygulaması, rotaların dinamik ve otomatik olarak yeniden optimizasyonuna izin verir.

Örneğin, bir sürücü ani bir araç arızası nedeniyle yolda sıkışırsa, etkilenen teslimatın müşteriye en yakın sürücüye yeniden atanarak karşılanmasını sağlayarak rotayı derhal yeniden optimize edebilir. Yapılan değişiklikler sürücünün güzergah planlayıcı uygulamasına yansır, böylece rota planlama sorumlusu yeni güzergah bilgilerini aktarmayı düşünmek zorunda kalmaz.

#4 Müşterilerinizin Ziyaret Saatini Bilmelerini Sağlayın.

Bir e-ticaret sitesinin belki de en büyük avantajı müşterilerine teslimat zamanını bildirmektir. Rota hesaplama yazılımı ile rotalama işlemi yaptıktan sonra, yazılım ziyaret saatlerini verecektir. E-ticaret şirketi, rotalama yazılımını web sitesinde kullandığı sistemle entegre edip yazılımdan aldığı bu saatleri müşterileriyle paylaşabilir.

Ayrıca müşteriye teslimat zamanını bildirme hizmetinin bir diğer artısı da başarısız teslimatların olasılığını azaltır. Müşteriler siparişlerini ne zaman alabileceğini bildiği için adreslerinde bulunur ve siparişler kapıdan geri dönmek durumunda kalmaz.

Bu tür bir hizmet, aynı gün kargo hizmeti veren bir e-ticaret şirketinin müşteri memnuniyetine değer verdiğini gösterir. Müşteri bildirme sistemi sağlayan bir şirketin, rakipleri arasından sıyrılmasının daha kolay olacağını tahmin etmek yanlış olmaz.

rota-planlama-analiz-istatistik

#5 Saha verilerinizin istatistiklerini tutun ve analizini yapın.

Bilgi güçtür. Bir şirket ne kadar çok bilgi sahibiyse, o kadar çok şey başarabilir. Parmaklarının ucunda zengin bir bilgi birikimine sahip olmak, şirketin saha ve servis operasyonlarını daha etkin bir şekilde geliştirmesine, büyütmesine ve yönetmesine olanak tanır.

Rota optimizasyon yazılımı bu bölümde de e-ticaret şirketlerine yardımcı olabilir. Yazılım; yakıt maliyetlerini, toplam ve ortalama hizmet sürelerini, bir gündeki teslimat sayısını, tamamlanmış güzergah sayısını ve daha fazlasını izleyen raporlama ve analiz özelliği sunar.

Bu veriler, iyileştirilmeye ihtiyaç duyan operasyonların belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu bilgiler, saha servis çalışanlarının maliyet ve performans düzeylerini yönetmek konusunda yardımcı olabilir. Bir şirket aynı gün teslimat hizmetinin verimliliğini artıracaksa, bu verileri değerlendirip ona göre hareket edebilir.

#BONUS# EN İYİ ÇALIŞANLARINIZI BELİRLEYİN VE ONLARI ELİNİZDE TUTUN.

Birçok sektörde olduğu gibi teslimat hizmeti veren e-ticaret şirketleri için de yeni sürücüleri işe almak oldukça maliyetli olabilir. Zira işe yeni alınan ekibin eğitim masrafları ve dikkate alınması gereken ek ücretleri vardır. Tahmin edilebileceği gibi, yeni başlayan çalışanlar deneyimli sürücülerle aynı verimliliğe ulaşana kadar biraz zamana ihtiyaç duyar. Bu eğitim süresi de şirketler için ek masraflara neden olur.

E-ticaret işletmelerinin başarılı olması için, çalışanların iyi performans göstermeleri konusunda teşvik edilmeleri gerekir. Başarı için en büyük kriterlerden biri de, şirkette -her ne kadar uzun sürede oluşacak olsa da- güven ortamının kurulmasıdır.

Filo yönetim yazılımı ile bunu yapmak mümkün olabilir. İyi bir güzergah planlama yazılımı, sürücülere doğru güzergahları sağlar ve her zaman hedeflerine zamanında ulaşmalarını sağlar. Bu, müşterilerin ilgili firma ile iş yaparken olumlu bir deneyim kazanmalarını sağlarken, çalışanları da büyük bir stresten kurtarır.

Sürücüleri mutlu etmek onlara şirketle çalışmaya devam etmeleri için teşvik sağlar. Aynı gün teslimat hizmeti sunmak isteyen e-ticaret şirketleri, kullandıkları rota optimizasyon programı ile hangi sürücülerin en başarılı olduğunu belirleyebilir ve buna göre onlarla çalışmaya devam etmek yönünde aksiyon alabilir.

Bu yazımızda aynı gün teslimat yapan şirketler için rota optimizasyonu konusunda çeşitli bilgiler paylaştık. Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu e-ticaret şirketleri için büyük bir yardımcı gibi görünüyor. Dilerseniz Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu ile İşinizi Büyütecek 5 Özellik isimli yazımı inceleyerek diğer özelliklere göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bize sormak ve ekstra bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business