Bulut Tabanlı Rota Planlama ve Optimizasyon Yazılımının Avantajları

Bulut tabanlı rota planlama ve rota optimizasyonu kullanmanın avantajları nelerdir? İşte bulut tabanlı rota planlama optimizasyonunun öne çıkan 4 özelliği!
Bulut Tabanlı Rota Planlama ve Optimizasyon Yazılımının Avantajları

Bulut Tabanlı Rota Planlama ve Optimizasyon Yazılımının Avantajları

Operasyonel iş gücünü en aza indirmek için lojistik şirketleri çeşitli çözümlere gidiyor. Bunlardan bir tanesi de rota planlama ve optimizasyonu. Maliyet ve iş gücü dengesini optimize etmek için gereken rota optimizasyonu, lojistik şirketleri için büyük önem taşımakta. Ancak rota optimizasyonu da belirli maliyetleri beraberinde getiriyor. Rota planlama ve optimizasyonu bu denli önemli olduğu için birçok farklı optimizasyon şirketi tarafından çeşitli çözümler sunuluyor. Bunların büyük çoğunluğu statik, çevrimdışı masaüstü yazılımı, bazıları ise bulut (web) tabanlı. Eğer şirketinizdeki güzergah belirleme ve rota planlama işleriniz için bir rota optimizasyon yazılımı satın almayı düşünüyorsanız, metrobi olarak bulut tabanlı olanları tercih etmeniz gerektiğini düşünüyoruz ve bu yazımızda sizlere neden bulut tabanlı rota planlama ve optimizasyon yazılımı tercih etmeniz gerektiğini şu 3 madde ile açıklamaya çalışacağız:

Bulut Tabanlı Rota Planlama ve Optimizasyon Yazılımının Avantajları

#1 Kurulum, bakım, virüsten koruma, yedekleme gibi problemleri olmaz.

Bulut tabanlı rota optimizasyon yazılımı kullanmak için herhangi bir kurulum yapmanız gerekmez. Bu tarz yazılımların bakımlarını, yedeklemesini ve güncellemesini yazılım geliştiricileri yapar. Herhangi bir masaüstü yazılımı tercih ettiğinizde ise kurulum için ayrı, bakımı için ayrı para ödemeniz gerekebilir. Ayrıca bilgilerinizi kaybetmemek için yedekleme yapmanız, bu yedeklemeyi saklamak için sunucu kiralamanız, bu sunucuyu da aynı şekilde bakım ve virüsten koruma ile sürekli çalışır halde tutmanız gerekebilir. Sırf bunun için daha fazla işçiye ve iş gücüne, zamana ve tabii ki paraya ihtiyacınız vardır. Başta söylediğimiz gibi maliyet ve iş gücünü düşürmek için yaptığınız rota optimizasyonu masaüstü yazılımların bu gibi negatif yönleri yüzünden kar marjınızı düşürür.

#2 İstediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Bulut tabanlı rota planlama ve optimizasyon yazılımlarını internete erişiminiz olan her yerden kullanabilirsiniz. Masaüstü yazılımlarını ise sadece bu yazılımın kurulu olduğu bilgisayardan kullanabilirsiniz. Şirket dışındaysanız rota planlamasını yapamaz ya da takip edemezsiniz. Örneğin gece aklınıza gelen bir sevkiyat senaryosunu planlayamaz, ya böyle olsaydı durumlarını kağıt kalemle çözmek zorunda kalırsınız. Ki bu araç ve teslimat duraklarının sayısına bağlı olarak git gide zorlaşır. Oysa rota planlama yazılımınız bulut tabanlı olsa, istediğiniz zaman girip araç ve sevkiyat bekleyen müşteri bilgilerini girip hemen güzergahınızı planlayabilir, rotanızı optimize edebilirsiniz.

#3 Kolay Test Etme İmkanı (Demo)

Eğer bir rota optimizasyon yazılımı satın almaya karar vermişseniz, kullanacağınız yazılımı öncelikle bir denemek istersiniz. Ancak masaüstü yazılımlarının demosu için bile yazılım şirketiyle görüşme, uygun bir gün seçimi ve demonun kurulup size anlatılması gibi zaman alıcı süreçlerden geçmeniz gerekir. Bunca uğraşın üstüne yazılımı beğenmezseniz, zamanınız (belki paranız da) boşa gitmiş olur. Bulut tabanlı rota planlama ve optimizasyon yazılımlarında ise demo genelde erişilebilir olur. Bazı şirketler bunu herkesle paylaşmak istemeyerek sizden demo için istekte bulunmanızı talep eder. Demo için talep gönderirsiniz ve çok kısa süre içerisinde hiçbir şekilde görüşme, kurulum gibi zaman alıcı süreç olmaksızın saniyeler içerisinde web sitesine bağlanabilir ve demoyu test edebilirsiniz. Yine de, bir talepte bulunup geri dönüş beklediğiniz bu süreç bile diğer durumla karşılaştırıldığında çok daha kısa sürer.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bulut tabanlı rota planlama ve optimizasyon yazılımları statik masaüstü yazılımlarını çok geride bırakıyor. Teknolojinin iyice ilerlediği, internetin vazgeçilmez bir parçamız haline geldiği bu çağda, işinize yeni bir sistem entegre ederken siz de internetin önemini göz ardı etmemelisiniz. Yapacağınız tercihleri buna göre yapmalı ve eğer bir rota optimizasyon yazılımı satın alacaksanız kesinlikle bulut tabanlı bir yazılım tercih etmelisiniz. Metrobi bulut tabanlı rota planlama ve optimizasyon yazılımının şirketinizi büyütecek 5 özelliğini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business