Dinamik Rota Optimizasyonu Lojistik Şirketlerine Neler Sunuyor?

Dağıtım ve teslimat planlama yaparken dinamik rota optimizasyonu kullanmanın avantajları nelerdir? İşte rota optimizasyonunun dinamik olmasının avantajları!
Dinamik Rota Optimizasyonu Lojistik Şirketlerine Neler Sunuyor

Dinamik Rota Optimizasyonu Lojistik Şirketlerine Neler Sunuyor?

Dağıtım ve teslimat işlerinizde saha ekibinizin gideceği yolları belirlemek, onların rotalarını planlamak oldukça zahmetli. Doğru bir rota planlamasının şirketinize kazandıracağı zamanı ve masraflarınızdan ne kadar tasarruf edeceğinizi düşündüğünüzde, rota planlamasını yapan ekip liderine oldukça büyük bir sorumluluk düşüyor. Böyle bir durumda rut planlaması için rota optimizasyon yazılımlarının önemi ortaya çıkıyor. Bazı şirketler rut planlamasını kağıt kalemle yapmak yerine, bunları optimum şekilde yapabilen yazılımlar kullanıyor. Bu yazılımlara o gün çalışan saha ekibinin ve ziyaret edilecek müşterinin bilgilerini girdiğinizde, yazılım size en kısa ve en karlı rotayı optimize edip gösterebiliyor. Üstelik rota optimizasyon yazılımlarını sadece dağıtım ve teslimat işleriyle ilgilenen şirketler değil, servis ve bakım hizmeti sağlayan şirketler de kullanıyor. Ancak bu yazılımların sadece dinamik olup gerçek zamanlı çalışanları ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. Bu yazımızda rota optimizasyonunun dinamik olmasının şirketinize neler sunduğuna değineceğiz.
Dinamik Rota Optimizasyonu Lojistik Şirketlerine Neler Sunuyor?
Kullandığınız rota optimizasyon yazılımının dinamik olması, gün içerisinde yaşadığınız problemlere anlık çözümler sunabilir. Metrobi dinamik rota optimizasyonu yazılımı gerçek zamanlı problemlerinize gerçek zamanlı çözümler üretir. Metrobi problemlerinizde en büyük yardımcınız olacaktır.

#1 Yoğun Trafik Sizi Korkutmasın

İster teslimat için ister servis hizmeti için bir yere gitmeniz gereksin, gün içerisinde birçok problemle karşılaşabilirsiniz. İlk aklınıza gelen şey maalesef trafik. Çoğu teslimatın gecikmesinin sebebi trafiğin yoğun olmasıdır. Rota planlamanızı sabah saatlerinde yaptınız ve saha ekibinize rotalarını paylaştınız. Ancak gün içinde, teslimat rotasında bir bölgede meydana gelen bir kaza trafiğin yavaşlamasına hatta belki tıkanmasına sebep oldu. Bu durumda rotanızı tekrar planlamanız gerekir. Ancak kullandığınız rota optimizasyon yazılımı dinamik değilse bu gibi değişiklikleri yapmak hiç kolay olmayacaktır.

#2 İptal Olan Siparişler de Bu İşin Bir Parçası

O gün ziyaret bekleyen müşterilerinizden biri beklenmedik bir durum yaşayabilir ve müsait olamayabilir. Farklı bir senaryo olarak, almış olduğunuz bir siparişin iptal edildiğini ya da siparişin içeriğinde değişiklikler olduğunu düşünün. Müşteriniz bunu size bildirdiğinde siz çoktan rota planınızı yapmış ve saha ekibinize vermişseniz, herhangi bir değişikliği uygulamaya koymak kimi zaman bütün rotayı yeniden planlamanızı gerektirebilir.

#3 Yol Çalışması Bütün Planınızı Alt Üst Etmesin

Teslimat yapmanız gereken bir yer güzergahında yol çalışması yapılıyor olabilir. Teslimat bekleyen müşterinizi, onu kaybetmek pahasına bu bahaneyi sunmak mı yoksa tüm rotayı en baştan planlamak zorunda kalmak mı daha kötü bir durum bilemediğimiz için üzgünüz. Bu durumda ancak Metrobi dinamik rota optimizasyonu yazılımını kullanmanızı tavsiye edebiliyoruz.

#4 Saha Ekibiniz Beklenmedik Bir Problem Yaşayabilir

Son olarak şöyle bir senaryo ile dinamik rota optimizasyonunun önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Sabah o güne ait rota planınızı yaptığınızı ve saha ekibinizle paylaştığınızı düşünün. İlk teslimatlar yapılmış ve işler yolunda giderken, saha ekibinizden birinin aracının arızalandığı haberini aldığınızı düşünün. Bu senaryoda sizin Metrobi dinamik rota optimizasyonu yazılımını kullandığınızı düşünelim. O yüzden bütün planınızın alt üst olduğunu, tam bir kabus yaşadığınızı düşünmeyin. Metrobi dinamik rota optimizasyonu çözümü bu sorununuzu çözer. Metrobi’ye girip servis elemanınızı devre dışı bırakın. Metrobi devre dışı bırakılan saha ekibi personelinin görevlerini diğer personellerinize optimum şekilde paylaştırır ve yeni rotanızı birkaç dakika içinde otomatik olarak diğer personellerinizle paylaşır.

Sonuç olarak rota optimizasyonunun dinamik olması sizin gün içi beklenmedik problemlerinize çözüm bulabileceğiniz anlamına geliyor. Metrobi dinamik rota optimizasyonu kullanarak beklenmedik problemlerinize beklendik bir çözüm getirebilirsiniz. Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu’nun işinize büyütecek diğer özelliklerini inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bize sormak ve ekstra bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business