Rota Optimizasyonu için Mobil Uygulama Kullanmanın Avantajları

Rota çizme, güzergah planlama veya rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmanın avantajlarını biliyor musunuz? Bu yazımızda bu avantajları ele aldık.
Rota Optimizasyonu için Mobil Uygulama Kullanmanın Avantajları

Rota Optimizasyonu için Mobil Uygulama Kullanmanın Avantajları

Cep telefonları ve mobil uygulamalar hayatın her alanında olduğu gibi, iş hayatımızda da önemli bir yer tutuyor. 2017 yılında AppStore’da kayıtlı 2milyon 200bin, Google Play Store’da ise 2milyon 800bin uygulama yer alıyor. Peki siz işinizde bu uygulamalara yer veriyor musunuz? Günümüzde cep telefonlarını yalnızca haberleşme için kullanmakla kalmayıp, işlerini de mobile taşıyan şirketler, diğer geleneksel şirketlere göre bir adım önde yer alıyor. Bu yazımızda rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmanın avantajlarını ele alacağız.

#1 Erişim Kolaylığı

Rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmanın en büyük avantajı kuşkusuz erişim kolaylığı. İster tedarik zinciri yönetimi uygulaması, ister rota çizme ya da planlama uygulaması kullanıyor olun; mobil uygulamalar sayesinde cep telefonlarınızın internete bağlı olduğu her yerden rotanızı takip edebilirsiniz. Bu tür uygulamalar lojistik işlerinizde, yaşadığınız operasyonel sorunlarınıza çözüm için sunulan hizmetlerdir. Hemen herkesin akıllı telefon kullandığı günümüzde de saha operasyonlarınız için mobil uygulama kullanmak işlerinizi ziyadesiyle kolaylaştıracaktır.

#2 Ekip Liderleri için: Dinamik Görev Takibi

Rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmak görev takibini de kolaylaştırır. Uygulama kullanan şirketlerde ekip liderleri sistemden optimizasyonu yapar. Sistem, o gün teslimat yapılması gereken yerleri görev olarak ekip üyelerine en uygun şekilde dağıtır. Görevi alan ekip üyeleri o gün nereye sevkiyat yapacağını mobil uygulama sayesinde anında öğrenir. Uygulamadan yol tarifine bakarak görevleri tamamlar. Bir görevi bitirdikten sonra uygulama üzerinden tamamladığını belirtir. Ekip liderleri sistem üzerinden onları dinamik olarak takip edebilir.

#3 Ekip Üyeleri için: Optimize Görevler

Rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanan şirketlerde ekip üyeleri de çok şanslı. Rota optimizasyonu saha ekibinin imkanlarına göre yapılır. Ekip üyesinin ilk görevi bulunduğu konuma en yakın olacak şekilde ayarlanır. Teslimat yapması gereken diğer yerler de en uygun sırayla belirlenir. Bu şekilde bütün rotasını optimize edilmiş olarak uygulamada gören saha ekibi, bir sonraki teslimatı düşünmek zorunda kalmaz. Sadece görevlerini sırasıyla yerine getirmekle yükümlü olur.

#4 Düşük Maliyet

Rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmayan şirketlerin, saha ekiplerini takip etmek için haberleşmeye ayrı bir bütçe ayırması gerekir. Özellikle çok sayıda ekip üyesi olan şirketler için bu haberleşme süreci çok zahmetli olabilir. Ekip üyesinin nerede olduğu, hangi teslimatı yaptığı, o an nereye gittiği gibi bilgileri öğrenmek için bir mesajlaşma sistemi kullanmak zaman alıcı ve maliyetlidir. Alternatif olarak telefonla aramak ise bundan daha maliyetli ve hatta daha çok zaman alıcıdır. Böyle bir senaryoda, bir görüşme yapılırken diğer ekip üyesi bu görüşmenin bitmesini beklemek zorundadır. Bunun için mobil uygulama kullanmak ise sadece internet paketi gerektirir ve diğer haberleşme maliyetlerinizi en aza indirir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekip liderleri ekip üyelerini ve görevleri anlık olarak takip edebilir. Sonuç olarak rota optimizasyonu için mobil uygulama kullanmak hem zamandan hem giderlerden tasarruf etmenizi sağlar.

Bu yazımızda sevkiyat işlerinizi planlamak ve rota optimizasyonu yapmak için mobil uygulama kullanmanın 4 avantajına değindik. Erişim kolaylığı, görev takibi, saha ekibi için takip edilmesi kolay optimize görevler ve özellikle düşük maliyetiyle mobil uygulama, lojistik işlerinizde büyük bir yardımcınız olabilir. Metrobi olarak sunduğumuz Dinamik Rota Optimizasyon Çözümü içerisinde mobil uygulama da yer alıyor. Dilerseniz Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu ile İşinizi Büyütecek 5 Özellik isimli yazımı inceleyerek diğer özelliklere göz atabilirsiniz.

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business