Rota Optimizasyonu ile Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Benzin ve mazottaki son zamlardan sonra rota optimizasyonu ile yakıt tasarrufu yapma yöntemleri konusunda size söyleyeceklerimiz var.
Rota Optimizasyonu ile Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Rota Optimizasyonu ile Yakıt Tasarrufu Yapma Yöntemleri

Dünya genelinde yaşanan politik huzursuzluk ekonomide çeşitli iniş çıkışlara sebep oluyor. Yakıt fiyatları da bunlardan biri ve son zamanlarda bir hayli yükseldi. Daha da yükselmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yakıt fiyatlarının yükselmesi her sektörü etkiliyor. Bu zamlardan etkilenmek için illa bir özel araç servisi veya kurye şirketi olmak zorunda değilsiniz. Örneğin, temizlik veya tamirci hizmetleri sunuyorsanız da araçlarınızın yakıt giderlerini dikkate almanız gerekir. Yani, hangi iş içinde olursanız olun, yakıt masrafları kârınızı etkileyebilir.

Bu yüzden yakıt tasarrufu yapmanın yollarını bulmak maliyetlerinizi düşürmek için oldukça önemli. Bu yazımızda, yükselen benzin ve motorin fiyatları ile mücadele etmek için altı yakıt tasarrufu yöntemi paylaşıyoruz.

#1 Varacağınız Yere Daha "Verimli" Yollardan Gidin

Doğru rotaları planlamak saha ekibi olan her işletme için çok önemlidir. Hala rotaları manuel olarak planlıyorsanız bunu başarmak zor olabilir. Rota planlamayı elle yapmak; trafik, hava koşulları, kaza ve yol yapım çalışmaları gibi etkenler göz önüne alındığında saatler alabilir. Aynı zamanda elle yapılan rota planlamasının sonucu maalesef genellikle yanlış ve verimsizdir.

Neyse ki gerçek zamanlı rota planlama yazılımı ile sadece dakikalar içinde rota oluşturabilirsiniz. Bu rotalar her zaman doğru ve en verimli halinde olacaktır. Bu sayede, sadece A noktasından B noktasına kadar almanız gereken yakıtı kullandığınızdan emin olursunuz. Bu şekilde saha ekibiniz yanlış rotalardan dolayı sürekli yolu kaybetmez, acele etmek zorunda kalmaz, yetişmek için araçları zorlamaz ve dolayısıyla bütün bunlar yakıt kullanımını düşürür.

#2 Saha Ekibinizi ve Araçlarınızı Takip Edin

Yüksek hızda araç kullanımı daha çok yakıt harcar. Bu yüzden çalışanlarınız araçlarla müşterilerinizle buluşmak için yola çıktığında hıza dikkat etmelidir. Ancak, yolda onlarla birlikte olamayacaksanız, hız yapmadıklarından nasıl emin olabilirsiniz?

En iyi rota optimizasyon yazılımları size saha ekibinizi anlık olarak takip etme imkanı sunar. Yazılım sayesinde ekibinizin hızlarını ve nerelerden gittiklerini takip edebilirsiniz. Bu şekilde bir yönetim yalnızca masrafları düşürmenizi değil, aynı zamanda çalışanlarınızın sahada oldukları sırada güvende olmalarını da garanti eder.

Ayrıca böyle bir yönetim, saha ekibinize disiplin getirebilir. Örneğin saha ekibinizden biri çalışma saatlerinde kişisel işleri için aracı kullanabilir. Doğal olarak bu durum şirket için yakıt israfına neden olur. Bu tür planlanmamış aktiviteler programınızı geciktirir ve müşteri memnuniyetini düşürür.

En iyi güzergah planlama yazılımları, saha ekibinizin yoldaki yerlerini izlemenize yardımcı olan araç takip sistemi özelliğiyle birlikte gelir. Bu şekilde, bir sürücünün belirlenen rotaları takip edip etmediğini ve gereksiz duraklamalar yapıp yapmadığını hemen anlayabilirsiniz. Ayrıca, çalışanlarınız izlendiklerini bildiklerinde, bu tür etkinliklere girmekten kaçınırlar.

İyi bir rota planlayıcı, araçların uzun süre çalışıp çalışmadığını tespit etmenize bile yardımcı olabilir. Yaşanan sorunları da çözmek ve hemen aksiyon almak için size yön verebilir. Örneğin, bir aracın uzun bir süre aynı noktada sıkıştığını fark ederseniz, saha ekibinizle derhal iletişime geçebilir ve neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca, ekibinizin kaza gibi bir problemi olduğunu da anında fark edersiniz ve onlara ihtiyaç duydukları yardımı gönderebilirsiniz.

kullanici-yonetimi

#3 Araçlarınızı Aşırı Yüklemekten Kaçının

Ağırlık arttıkça, hareket zorlaşır. Ağır ekipmanlar taşıyan şirketler, aracın ne kadar ağır yüklü olursa o kadar çok yakıt harcadığını tecrübe etmiştir.

Araç yükünü azaltmak size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bunu yapmanın bir yolu, taşınacak eşyaların ağırlığını bütün araçlarınıza dengeli şekilde paylaştırmaktır. Ancak bunu başarmak manuel olarak oldukça zor. Birçok faktör ve karmaşık hesaplamalar dikkate alındığında yüklerin manuel hesaplamalarla araçlara paylaştırılması neredeyse imkansızdır. Rota optimizasyon yazılımı bu gibi endişeleri ortadan kaldırır.

Ayrıca, özel niteliklere sahip araçların rotaları planlanırken göz önünde bulundurulması gereken iki tür kısıtlama vardır.

İlk olarak, bu araçların seyahat edebilecekleri sınırlı bir yol ağı vardır. İşin içine aracın yüksekliği, ağırlığı ve dingil sayısı gibi faktörler giriyor. Ayrıca tehlikeli kazaları önlemek veya yalnızca yasa gerekliliklerine uymak için, araçtaki tehlikeli maddelerin varlığı ve diğer kısıtlamaları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dolayısıyla rota planlaması yaparken belirli araçları yalnızca belirli yollardan geçecek şekilde bir hesaplama yapmak gerekiyor. (Bazı araçların 1. köprüyü kullanamaması gibi.)

Dikkate alınacak ikinci kısıtlama, filonuzdaki tüm araçların, her bir araca özgü olan belirli maksimum sınırlamalara sahip olmasıdır. Örneğin, bir kamyon sadece 10 palet yük taşıyabilir ve bu paletlerin ağırlığı 10 tonun üzerinde olmamalıdır gibi ekstra sınırlamalar olabilir.

Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu otomatik olarak iki kısıtlamayı aynı anda göz önünde bulundurarak sizin için optimize edilmiş rotaları planlar.

#4 Araçların Bakımlarını Kaçırmayın

Araçlarınızın bakımını düzenli olarak yaptırırsanız, yakıt maliyetlerini azaltabilirsiniz çünkü motorun sorunsuz çalışması yakıtı düşürür.

Bu noktada da rota planlama yazılımı size yardımcı olabilir. Hangi araçların bakıma ihtiyacı olduğunu belirlemek için de ihtiyaç duyduğunuz bilgileri rota planlama yazılımından takip edebilirsiniz. Hangi aracın ne kadar yol yaptığını, kaç kilometrede ne kadar kullanıldığını görebilirsiniz.

rota-planlama-analiz-istatistik

#5 Saha Ekibinize Yakıt Tasarrufu Politikanızı Anlatın.

Çalışanları araç kullanımı ve yakıt tasarrufu konusunda bilgilendirmek oldukça önemlidir. Gelişmiş rota optimizasyon yazılımı bu konuda da size yardımcı olabilir.

Bu tür yazılımlar, o ana kadar ne yaptığınız ve gelecekte daha iyi neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler veren raporlama ve analiz özelliği ile birlikte gelir. Diyelim ki harcamalarınızı çok hassas bir şekilde takip etmek istiyorsunuz. Yazılım tüm harcamalarınızı not etmenize yardımcı olur. İyi bir rota planlayıcısı, belirli bir süre boyunca seçilen rotalar için yakıt masraflarını görmenize ve analiz etmenize yardımcı olacak bir zaman çizelgesi aracıyla birlikte gelir.

Bu bilgilerle çalışanlarınızın gerçek sürüş performanslarına göre geri bildirimler verebilirsiniz. Ayrıca çeşitli hediyeler, promosyonlar veya bir plak gibi ödüllerle yakıt verimliliği konusunda en iyi çalışanlarınızı mutlu edebilir, diğerlerini de yakıt tasarrufu yapmaya teşvik edebilirsiniz.

#BONUS# Yakıtı Sabah Erken Saatlerde Alın.

Araçlarınıza aldığınız yakıtların saatlerini ve harcama oranlarına hiç dikkat ettiniz mi bilmiyoruz ama, eğer dikkat ederseniz şöyle ilginç bir şeyle karşılaşacaksınız: Sabah erken saatlerde aldığınız benzin veya mazotla daha çok yol gidiyorsunuz. Eğer öğleden sonra yakıt alırsanız aynı paraya daha az yakıt alıyor olabilirsiniz. Çünkü yakıt ısındıkça genişliyor ve aynı paraya daha az yakıt almış oluyorsunuz. Çok büyük bir fark yaratmayacağını düşünseniz de böyle küçük bir değişiklik uzun vadede kâr sağlayabilir.

Bu yazımızda benzin ve mazot fiyatlarındaki son zamlardan sonra rota optimizasyonu ile yakıt tasarrufu yapma yöntemleri konusunda çeşitli bilgiler paylaştık. Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu küçük büyük birçok şirketin masraflarını azaltmasında büyük bir yardımcı gibi görünüyor. Dilerseniz Metrobi Dinamik Rota Optimizasyonu ile İşinizi Büyütecek 5 Özellik isimli yazımı inceleyerek diğer özelliklere göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir konuyu bize sormak ve ekstra bilgi almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Kapak Görseli: rawpixel.com / Freepik

Related Posts

logo-green

Deliver with Metrobi

Please add photos of your van. (front, back, left, right, interior)

logo-green

Let's grow your business